Vařená strava pro psy


47-image-stene_miska--ifresize-200x--logo--server-haficiczGranule, konzervy, vaření, nebo zbytky lidského jídla? Téměř věčná otázka, jak stravovat vašeho psa. Každá varianta má své nesporné výhody a nevýhody, záleží jen na vás, které dáte přednost. Dnes se ovšem zaměříme na metodu pro nás nejpracnější, a to vaření. Vaření se u některých psů se stává nezbytností, když se projeví alergie na granule a chovatel je nucen postarat se o správný obsah misky sám.

Předem zavrhněte hříšnou myšlenku, že by pes byl závislý na zbytcích od vašeho oběda. Krmení psa lidskou upravenou stravou je opravdu to nejhorší, co může nastat, jelikož je pro psa více než nebezpečná. Obsahuje nadmíru soli a je kořeněná, což nesvědčí psímu trávicímu traktu a ledvinám.

Vařená strava však není příliš vhodná pro štěňata, která jsou náročná na složení potravy, podáváme tedy radši speciální granule, abychom zamezili případnému nedostatku některých potřebných látek.

Suroviny na přípravu psího oběda se příliš neliší od těch lidských, jen s tím rozdílem, že pes nezapře masožravou šelmu a vegetariána z něj nejspíš nikdy neuděláte.

 

Maso může být syrové i upravené, hovězí, drůbeží, králičí, jehněčí i rybí, vepřovému se snažíme vyhýbat pro velký obsah tuků. Pozor na drobné kosti, mohly by způsobit poranění žaludku. Používáme i vnitřnosti, ale vždy musí být řádně uvařené a podáváme je jen dospělým psům. I když je pes masožravec, dopřáváme mu i dostatek zeleniny. Jako přílohu můžeme připravit rýži, která je poměrně dietní, těstoviny, nebo spařené vločky. Vyhýbáme se pro psy těžko stravitelným bramborům.

U štěňat a mladých psů nesmíme zapomínat na mléčné výrobky jako tvaroh nebo sýr. Pozorně sledujeme také množství soli, více solená jídla psům sice chutnají, ale podporují chuť k jídlu a to by mohlo vést až k obezitě, stejně jako k vysokému tlaku, nebo poškození ledvin. Naopak velmi vděčným přítelem by se nám měl stát česnek, který psům chutná a ještě k tomuvypuzuje vnitřní i vnější parazity. Při vaření doma musíme občas přidat nějaký ten doplněk potravy, kterých jsou obchody pro zvířata doslova plné a zaměstnanci nám jistě rádi poradí s přesným výběrem. A co by se v žádném případě nemělo objevit ve psím jídelníčku? Jakékoli uzeniny, sladkosti, koření, knedlíky a jiné výhradně lidské pochutiny.

Poslední dobou se rozmáhá také způsob stravování nazvaný BARF, který se navrací k přírodní původní stravě. Jídelníček obsahuje syrové maso a zeleninu, stejně jako například kosti. Chovatelé se inspirují životem divokých šelem, jako jsou vlci, a zcela vynechávají jakoukoli tepelnou úpravu potravy, kterou doplňují pouze přírodními vitaminovými doplňky. Pro některé veterináře je tento způsob stále ještě předmětem debat, jelikož nemůže pevně zaručit správný podíl všech přijímaných látek. I přesto nacházíme zastánce BARF po celém světě a někteří ho úspěšně praktikují už desítky let.

Komentář


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *